tjäna-pengar-till-klassen-sälja-pasta

Få ihop till klasskassan med pasta!

Skolor och klasser vill ofta tjäna pengar till klassen så att man kan göra roliga saker. Det kan vara en klassresa, eller en heldag på Liseberg, Skara sommarland, eller vart klassen nu vill åka. Det är alltid bra att ha en egen klasskassa som alla kan använda till gemensamma aktiviteter eller resor.

Att åka på en klassresa blir ett minne för livet och dessutom är det roligt att göra något annat än att bara ses i klassrummet. Sammanhållningen blir bättre när alla lär känna varandra mer och när man har roligt tillsammans blir även skoldagarna desto roligare senare.

Är det så att ni funderar på att tjäna pengar snabbt för att kunna spendera dem på något som alla vill göra, kan ni ta kontakt med oss på Pasta Point.

Lätt att sälja pasta som alla vill ha

Att tjäna pengar till klassen är lätt. De flesta gillar pasta och många vill stödja en klass som ska göra roliga saker tillsammans. Beställ hem gratis säljmaterial med provsmak! Pastaförsäljning är ett smart sätt för klassen att tjäna ihop pengar. 

Vi har inga krav på hur många paket som ni måste sälja, men vi rekommenderar alla i klassen att sätta upp ett gemensamt mål som ni tillsammans kan sträva mot. En bra start på det målet kan vara att alla försöker sälja 15 stycken pastaprodukter var. Är ni en klass på 30 elever skulle ni i så fall efter en sådan försäljning ha  drygat ut er klasskassa med 8550 kronor. 

Det gäller dock att inte stirra sig blind på summan. Det bästa är helt enkelt att börja sälja och när ni märker hur lätt det är att sälja pasta får ni enkelt snurr på det hela.

Efter det att ni har sålt klart sammanställer kontaktpersonen er sammanlagda försäljning och lägger in beställningen hos oss. Säljer ni fler än 200 stycken pastaprodukter har ni fri frakt på er beställning.

Hur går det till att sälja pasta?

Kontaktar ni oss för att beställa ett informationspaket får ni gratis säljmaterial med det antal säljkataloger ni så önskar. Ni får även ett gratis pastapaket.

Försäljningen är enkel: Era kunder betalar 50 kronor för ett 3-pack med durumvetepasta à 350 gram. Ni behåller 19 kronor av den summan. Fullkornspastan säljs även den i 3-pack (250 gram) för 50 kronor till kund och er vinst blir på 19 kronor. Ärtpastan och linspastan säljs styckevis för 50 kronor och ja, ni gissade rätt: ni behåller 19 kronor. Fakturan som kommer till kontaktpersonen är alltså på 31 kronor per pastaprodukt och därför behåller ni vinsten (50 kr-31 kr = 19 kr)  efter betald faktura.

pasta-komposition-flerpack-durumvete-sälj-med-laget

Gratis provsmakning av pasta i startkitet

Så fort ni har tagit emot ert startpaket med gratis provsmak kan ni sedan sälja produkterna. Vi kontaktar er för att höra om ni har kommit igång med er försäljning och ni behöver därför inte registrera er försäljningsstart någon stans. Det stämmer vi av när vi hör av oss.

Ni har en försäljningsperiod på upp mot 4 veckor. Längre tid än så brukar sällan vara givande. Om det kommer lov eller annat emellan är det däremot inget problem att pausa försäljningen under en vecka och sedan dra igång igen.

Utse en kontaktperson när ni beställer startpaketet

I samband med att ni beställer ett startpaket ska ni också utse en kontaktperson. Kontaktpersonen måste vara över 18 år och får inte ha några betalningsanmärkningar. Då ni sedan har tagit emot fakturan från oss, betalar ni den inom 30 dagar. Så kan ni göra om och om igen, tills ni har fått ihop de pengar som ni önskar er. 

Sälja pasta och tjäna till laget

Hur tjänar man pengar? Om ni är ett lag; fotbollslag, innebandylag eller ett rugbylag, är det smart och enkelt att tjäna pengar till laget genom att sälja pasta.

Det finns olika sätt att tjäna pengar snabbt, men säljer ni pasta är det ett enkelt sätt att få ihop pengar till lag- eller klubbkassan. Pasta är en förbrukningsvara och även om ni säljer flera gånger så kommer inte pastan ha samlat damm och ni få ett nej. Pasta går åt och därför kan ni med gott samvete sälja till alla ni känner, för vem äter väl inte pasta?!

Påbörja försäljningen av pasta direkt när ni får startkitet

Gör som många andra lag och kicka igång er egen försäljning. Det är lätt att beställa ett färdigt sälj-kit (informationspaket) och komma igång. När ni i laget väl har beställt hem det är det bara att sätta igång. Ta till exempel med er säljkatalog så snart ni går bort eller be era föräldrar sälja på sina arbetsplatser. 

Sätt bollen i rullning och starta er försäljning av pasta för att nå era mål. Att sälja gör ni på samma sätt som när en skolklass gör det:

  • Välj en kontaktperson som också är kassör.
  • Gör en beställning av informationspaket.
  • Sälj pasta till vänner, grannar, familjemedlemmar etc
  • Lägg in er försäljning, få hem pastan inom en vecka. Sälj den och behåll 19 kronor per såld pastaprodukt!
  • Åk iväg och ha roligt för pengarna tillsammans.